ADVERTISEMENT

CommunityShoppersLOGO
262.728.3424
WalCoSunday2016   StatelineNewsLogo2017   MessengerLogo2016

 

Wednesday, 24 February 2016 10:32

Postseason action: Boys, girls hockey and gymnastics take stage

Written by 

Here is a rundown of what’s going on with Stateline area teams in WIAA postseason competitions this week.

Boys hockey

Janesville Craig/Parker, the third seed, knocked off second-seeded Milwaukee Marquette on Tuesday, 5-3, and advanced to Saturday’s 7:30 p.m. sectional championship against top-seeded Waukesha North at Naga-Waukee Park Ice Arena in Delafield.

Girls hockey

The Rock County Fury, the No. 3 seed, posted a 3-1 victory in their opener and upended second-seeded Onalaska, 3-2 in overtime, on the road. The Fury advanced to Saturday night’s sectional final against top-seeded Middleton, a showdown that will be played at the Madison Ice Arena at 8 p.m.

State individual wrestling

Competitions at the Kohl Center in Madison will be held Thursday through Saturday. Here are the Stateline area qualifiers:

Division 1

106: Dalton Shea, Jr., Milton (44-5)

113: Benji Peak, So, Elkhorn (29-3)

126: Robby Mutimer, Sr., Badger (36-8)

132: Tristan Woods, Sr., Milton (36-7)

152: Bryce Jacobson, Jr., Elkhorn (38-6)

160: Aristide Serrano, Sr., Janesville Craig (43-3)

170: Billy Pitzner, Jr., Milton (45-4)

182: Nathan Crayton, So,, Burlington (28-8)

195: Logan Murdy, Jr., Janesville Parker (31-1)

220: Hegeman Tiedt, Sr., Burlington (40-4)

285: Richard Heidemann, Jr., Elkhorn (21-6); Cole Mikrut, Sr., Badger (39-2)

Division 2

120: Travis Berryman, Jr., Big Foot/Williams Bay (34-11); Cody Vogel, Sr., East Troy (44-4)

126: Chase Katzenmeyer, Jr., Evansville/Albany (35-3)

132: Nolan Kicmol, So., Evansville/Albany (39-3)

138: Anthony Bivens, Jr., Turner (38-9); Gabe Braam, Sr., East Troy (33-10

145: Chase Coleman, So., East Troy (32-18); Jordan Meyer, Sr., Evansville/Albany (40-1)

160: Jeremy Dedick, Sr., East Troy (43-6)

170: Max Reid, Sr., Whitewater (33-10)

195: Lucius Rinehart, Jr., Evansville/Albany (39-2)

220: Tyler Burt, Jr., Turner (39-7)

Division 3

106: Jackson Hauri, Fr., Parkview (42-3)

182: Patrick Engen, Sr., Parkview (41-4)

Gymnastics

The postseason kicks off with sectional meets across the state, including the Division 1 event at Waukesha West and the D-2 event at Southwestern.

Janesville Craig and Janesville Parker will be in Waukesha for action that kicks off at 5:30 p.m. Thursday. Joining them are the co-op teams of Badger/Burlington/Catholic Central/Union Grove/Wilmot and Mukwonago/East Troy/Kettle Moraine.

In Division 2, Elkhorn, Milton and Whitewater are in the field for a sectional that begins at 5:30 p.m. Friday.

Local2LocalC

ADVERTISEMENT

Place An Ad

Placing an ad online is easy, just click here to get started!

Latest Jobs at Walworth County Careers

Community Calendar

April 2019
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

cvcanim
ADVERTISEMENT

afcp new
ADVERTISEMENT

paperchain new
ADVERTISEMENT

wfcp newADVERTISEMENT