CommunityShoppersLOGO
262.728.3424
WalCoSunday2016   StatelineNewsLogo2017   MessengerLogo2016
ADVERTISEMENT
Thursday, 17 November 2016 19:23

2016 Girls basketball preview: Big Eight Conference

Written by

Beloit Memorial

The Purple Knights have not won a league game since December 2013, a futile string of 49 straight setbacks against their rivals.

Teshonna Bennett's first Memorial squad never tasted victory last year, something the program hasn't done since the season opener in 2014-'15.

This year's chances for improvement will depend on players such as senior Sydnee Marshall (4.4) and juniors Aniah Williams (11.1) and Nadiya Connor (5.8).

Janesville Craig

Kerry Storbakken's Cougars fell one game short of a third consecutive 20-victory season, finishing 19-7, including a 14-4 mark and third-place showing in league play.

Craig must replace one of the program's top players for a second straight year, losing conference scoring leader and first teamer Delaney Schoenenberger a season after Alison Hughes graduated.

Annie Schumacher (13.0) and Kamryn Brittingham (8.4) also are gone. However, the Cougars' lineup still features Ali Carlson, who made the third team after averaging 8.8 ppg, and fellow senior Sam Pierson (5.1).

Janesville Parker

The Vikings' 9-9 record placed them fifth in the always-tough league race. That helped them finish 14-10 overall, losing four contests by four or less points during Jennah Hartwig's first year after replacing Wisconsin Basketball Coaches Association Hall of Famer Tom Klawitter.

Parker also must replace its best player in league first team choice Bree Porter, who topped the team at15.4 ppg, reaching double digits in 22 of 24 outings.

While Porter has taken her skills to NCAA Division II school Hillsdale (Mich.), the Vikings' fortunes will hinge a lot on senior Julia Hartwig. She led the Big Eight in rebounding (11.0) and averaged 15.3 ppg.

Also back are senior Kameron Blaser (5.6), sophomore Brooke Graesslin (4.0), junior Jacy Benway (3.7) and senior Sydni Brewster (3.1).

The journey to the Wisconsin state girls basketball tournament began in earnest with opening games scattered throughout the Stateline this past week.

Here is a roundup of area teams for the 2016-’17 season.

Southern Lakes

Delavan-Darien

The Comets shared second place with Badger last year with a 9-5 conference mark, three games behind Union Grove and Wilmot. That was a tremendous jump after getting skunked in league play a year earlier.

Delavan-Darien must play without second teamer Jennah Speth, who registered a team-high 13.4 ppg. But it will soldier on in trying to improve on its 13-10 overall record with sophomore standout Katharina Lopez (12.8) and senior Kenna Timmerman (9.8).

Junior Jaida Speth (5.7) and senior Alex Gonzalez (3.1) must take on much bigger roles because Lopez will miss considerable time with an ACL injury.

Badger

The Badgers must make up for the loss of Samantha Tisa, who was third in the SLC in scoring at 13.7 and second in rebounds at 7.8, earning a spot on the league’s first team.

Senior Jenn Freeman (11.2) is back after making the second unit, while junior Courtney Oomens (8.1) garnered honorable mention status, and big things are expected from both as Badger tries to better its 12-11 finish.

Juniors Chloe Kleeman (6.2), Marissa Nurnberg (5.1) and Madison Smid (4.2) also possess plenty of experience and will be counted on heavily.

Elkhorn

The once-proud program and perennial contender has fallen on hard times, winning fewer games each of the last four seasons since posting a 9-5 conference record in 2011-’12.

And the Elks likely will struggle again after going winless last winter (0-14, 0-23).

Elkhorn also faces life without top performer  Megan Skoczylas, who earned honorable mention.

Top returnees include junior Olivia May (3.7) and sophomores Riley Rand (6.3) and Payton Christensen (5.3).

Burlington

The Demons finished 8-6 in SLC competition and 12-12 overall and should contend for an upper-division spot behind junior star Jessa Burling, who topped the conference in scoring (15.0) and rebounding (8.4). Those efforts placed her on the league’s first team.

Also back is senior Megan Wallace, who averaged 11.2 ppg and earned honorable mention laurels.

This experienced bunch also returns seniors Ashlyn Barry, Mackenzie Zwiebel and Adeline Jachim, who all chipped in from 4.5 to 6 ppg.

Rock Valley North

Whitewater

The 2014-’15 Division 3 state champions fell in the regional finals last year, finishing 22-2 after dominating league action again with a 16-0 mark, six games ahead of McFarland.

Judy Harms’ Whippets should contend for the trophy again behind returning senior first-team choices Myriama Smith-Traore and Rebekah Schumacher. Smith-Traore, the All-Walworth County and conference Player of the Year, averaged 17.4 points, 15.1 rebounds and 5.5 blocked shots and will want to go out on a high note before taking her talents to Marquette University after being the only unanimous Wisconsin Basketball Coaches Association D-3 All-State team selection.

Schumacher chipped in 13.6 ppg, led the conference in assists (4.7) and added 4.5 steals. She has committed to NCAA Division II program Quincy University.

And don’t forget honorable mention selections Allison Heckert (9.3) and Ali Ketterhagen, both juniors.

Whitewater is chasing its fourth consecutive North crown and has not lost a league contest since falling to McFarland on Dec. 10, 2013, a string of 40 straight wins.

East Troy

The Trojans arguably have the league’s biggest hole to fill, losing scoring champion and first teamer Katrina Santos (17.8), who finished second in rebounding (12.6) to Smith-Traore.

Jeff Brown’s returning contingent will include honorable mention choices in senior Maddie Rosin (6.5) and sophomore Mackenzie Lindow (6.1), along with soph Erin Rice (6.9).

East Troy suffered its third consecutive losing campaign after making back-to-back D-2 state tournament appearances, finishing 5-11 in league contests and 9-14 overall.

Rock Valley South

Big Foot

Big Foot is gearing up to eliminate Brodhead’s six-year stranglehold of the league’s top spot, which the rivals shared last winter.

The Chiefs boast a strong lineup despite the loss of leading scorer Morgan Courier, who averaged 13.6 ppg while making the South first team.

That unit also included Courtney Schoenbeck, who scored at an 11.0 clip as a sophomore as Big Foot finished 14-2 in conference competition and 19-5 overall.

Payton Courier also is back for her junior campaign after averaging 10 ppg and making the league’s second team.

Rick Schoenbeck’s squad also features honorable mention seniors Brooke Wellhausen (5.6) and Olivia Briggs (8.8).

Palmyra-Eagle

Dustin Burg takes over from B.J. Mertens, whose Panthers finished in the conference basement at 1-15 and 3-20.

The Panthers had not defeated a Rock Valley opponent since February 2013, also against Parkview, when they upended the Vikings late last season.

Palmyra-Eagle hopes to improve its perch in the standings behind senior Sarah Seiden and junior Lauren Stefanczyk, who both earned honorable mention laurels.

Seiden led the team at 10.4 ppg, while Stefanczyk was right there at 10.1.

Trailways South

Williams Bay

The Bulldogs took their lumps during a 5-11 showing in the conference, but they finished 10-13 overall.

They could move up a notch or two behind the likes of senior Lauren Higgins and juniors Leslie Olson and Bella DeNotto, who all earned honorable mention accolades.

Olson led the offense with 8.3 ppg, while Higgins was second at 7.2 and DeNotto third with 6.1. Higgins topped the team in rebounding at seven per game.

Indian Trails Blue

Faith Christian

The Eagles went unbeaten in league action and finished 11-12 overall.

Faith Christian returns a formidable lineup despite losing Sabrina Johnson. Sophomore Zoe Vyskocil joined Johnson on the league’s first team, while senior Moriah Skrede and junior Gretal Botsch earned spots on the second unit and senior Hailey Vyskocil was an honorable mention pick.

Metro Classic

Catholic Central

Jerod Boyd takes the coaching reins from Suzy Bittmann after Central failed to win a conference outing while compiling a 6-17 overall finish.

Not much is expected of the Hilltoppers this season, although they return senior and honorable mention selection Bridget Bittmann (8.4).

They must replace leading scorer Laura Klein, who pumped in 10.7 ppg.

Sophomores Elizabeth (5.6) and Emma Klein (6.2) will attempt to pick up the slack.

Big Eight

Janesville Craig

Kerry Storbakken’s Cougars fell one game short of a third consecutive 20-victory season, finishing 19-7, including a 14-4 mark and third-place showing in league play.

Craig must replace one of the program’s top players for a second straight year, losing conference scoring leader and first teamer Delaney Schoenenberger a season after Alison Hughes graduated.

Annie Schumacher (13.0) and Kamryn Brittingham (8.4) also are gone. However, the Cougars’ lineup still features Ali Carlson, who made the third team after averaging 8.8 ppg, and fellow senior Sam Pierson (5.1).

Janesville Parker

The Vikings’ 9-9 record placed them fifth in the always-tough league race. That helped them finish 14-10 overall, losing four contests by four or less points during Jennah Hartwig’s first year after replacing Wisconsin Basketball Coaches Association Hall of Famer Tom Klawitter.

Parker also must replace its best player in league first team choice Bree Porter, who topped the team at 15.4 ppg, reaching double digits in 22 of 24 outings.

While Porter has taken her skills to NCAA Division II school Hillsdale (Mich.), the Vikings’ fortunes will hinge a lot on senior Julia Hartwig. She led the Big Eight in rebounding (11.0) and averaged 15.3 ppg.

Also back are senior Kameron Blaser (5.6), sophomore Brooke Graesslin (4.0), junior Jacy Benway (3.7) and senior Sydni Brewster (3.1).

Beloit Memorial

The Purple Knights have not won a league game since December 2013, a string of 49 straight losses against rivals.

Teshonna Bennett’s first Memorial squad never tasted victory last year, something the program hasn’t done since the season opener in 2014-’15.

This year’s chances for improvement will depend on players such as senior Sydnee Marshall (4.4) and juniors Aniah Williams (11.1) and Nadiya Connor (5.8).

Thursday, 17 November 2016 08:19

Clinton football highlights All-Rock Valley teams

Written by

Football

First Team Offense

Quarterbacks: Jackson Enz, Big Foot, Jr.; Zach Mielke, Evansville/Albany, Jr.

Running backs: Peyton Pope, Clinton, Sr.; Owen Goedland, East Troy, Sr.; Brennen Banks, Evansville/Albany, Sr.

Receivers: Pedro Sierra, Big Foot, Jr.; Jackson Erickson, Edgerton, Sr.; Jimmy DuVal, Whitewater, Jr.

Tight ends: Hayden Reese, Evansville/Albany, Sr.; Johnny Espinoza, Clinton, Sr.

Linemen: Brandon Malkow, Beloit Turner, Jr.; Jared Hansen, Brodhead/Juda, Sr.;

Austin Lynd, Clinton, Sr.; Tony Ward, Clinton, Sr.; Chris Storandt, East Troy, Jr.; Lucius Rinehart, Evansville/Albany, Sr.

Athletes: Jordan Jones, Clinton, Sr.; Chase Katzenmeyer, Evansville/Albany, Sr.

Second Team Offense

Quarterbacks: Matt Schmitt, Brodhead/Juda, Sr.; Tyler Halsted, Clinton, Jr.

Running backs: Ethan Burns, Turner, Sr.; Jack Speckman, Brodhead/Juda, Sr.; Zach Krause, Clinton, Jr.

Receivers: Jake Heidenreich, Big Foot, Jr.; Juan Reyes, Turner, Jr.; Noah Nyffler, East Troy, Sr.

Tight ends: Sam Behm, Turner, Sr.; Beau Cary, Big Foot, Sr.

Linemen: Phyllip Brown, Turner, Jr.; Danny Carpenter, Big Foot, Jr.; Clayton Hahn, Clinton, Jr.; John Marschke, East Troy, So.; Ethan Richardson, Edgerton, Sr.; Austin Anderson, Evansville/Albany, Sr.

Offensive Players of the Year: Jackson Enz, Big Foot, and Brennen Banks, Evansville/Albany

Backs of the Year: Jordan Jones, Clinton, and Chase Katzenmeyer, Evansville/Albany

Defensive Player of the Year: Lucius Rinehart, Evansville/Albany

Lineman of the Year: Owen Goedland, East Troy

Coach of the Year: Jeff Spiwak, Clinton, and Ron Grovesteen, Evansville/Albany

First Team Defense  

Ends: Olihn Craig, Big Foot, Sr.; Cole Ciochon, Clinton, Sr.; Brody Maag, Evansville/Albany, Sr.

Linemen: Tyler Burt, Turner, Sr.; Jared Hansen, Brodhead/Juda, Sr.; Manny Clotiere, Clinton, Sr.; Owen Goedland, East Troy, Sr.; Lucius Rinehart, Evansville/Albany, Sr.

Linebackers: Connor Mullooly, Clinton, Jr.; Devin Nipple, Evansville/Albany, Sr.; Sam Behm, Turner, Sr.; Mason Malzahn, East Troy, Sr.

Defensive backs: Brekan Day, Brodhead/Juda, Jr.; Jordan Jones, Clinton, Sr.; Chase Katzenmeyer, Evansville/Albany, Sr.; Zach Krause, Clinton, Jr.

Second Team Defense

Ends: Nick Damman, Clinton, Sr.

Linemen: Jake Pieper, East Troy, Jr.; Sean Cox, East Troy, Sr.; Ansel Chesney, Edgerton, Sr.; Noah Pagel, Evansville/Albany, Sr.

Linebackers: Jac Christman, Big Foot, Sr.; Joe Stout, Brodhead/Juda, Sr.; Robert Billington, Clinton, Sr.; Ernesto Magana, Whitewater, Sr.; Skyler Stuckey, Brodhead/Juda, Sr.; Zachary Wienke, Evansville/Albany, Sr.; Jimmy DuVal, Whitewater, Jr.

Defensive backs: Kasey Woodside, Big Foot, Sr.; Jackson Erickson, Edgerton, Sr.; Demetrios Heniadis, Evansville/Albany, Sr.

First Team Special Teams

Kicker: Kade Gransee, Evansville/Albany, Sr.

Punter: Jackson Enz, Big Foot, Jr.

Second Team Special Teams

Kicker: Emiliano Reyes, Turner, So.

Punter: Kade Gransee, Evansville/Albany, Sr.

Honorable mention

Edgerton: Mason Simmons, So.; Jaden Johnson, So.

Evansville/Albany: Nate Kleiboer, Jr.; Otis Johnson, Sr.; Brock Gilkes, Sr.

East Troy: Jacob Mast, Jr.; Sam Goral, Sr.; Chase Coleman, Jr.

Whitewater: Daniel Fuller, Jr.; Manny Alwin, Sr.; Will Leibbrand, Fr.

Big Foot: Brennan Malone, Sr.; Devon Rankins, Sr.; Tucker Milligan, Big Foot, Jr.

Brodhead/Juda: Jeffrey Williams, So.; Parker Johnson, Jr.; Trent Davis, Jr.

Clinton: Austin Beaumont, Jr.; Eric Paschke, Jr.; Kenny Ballmer, Jr.

Turner: Sereno Ferone, Jr.; Josh Fell, Sr.; Giovanni Haney, Sr.

Volleyball

North Division

First Team

Brianna Scuric, East Troy; Kellan Schmidt, Edgerton; Ashlyn Oren, Edgerton; Matison Jakscht, East Troy; Becca Cronin, Evansville; Miranda Karlen, Evansville

Second Team

Izzy Martino, East Troy; Maggie Lawrence, Edgerton; Julian Friedrichs, East Troy; Bethany Oren, Edgerton

Co-Player of Year: Brianna Scuric, East Troy

Honorable mention

Edgerton: Kathleen Reilly, Jessica Danks

East Troy: Natalee Bearce, Katie Zewiske

Evansville: Samantha Kessenich, Trisha Louis

Whitewater: Catherine Yang, Kate Riemer

South Division

First Team

Abbey Johnson, Brodhead, So.; Gloria Esarco, Big Foot, Sr.; Kampbell Hehr, Big Foot, So.; Camila Hallmann, Turner, Jr.; Chandra Clark, Brodhead, Jr.; Sophia Foster, Big Foot, So.; Nicole Chrislaw, Clinton, Jr.

Second Team

Payton Courier, Big Foot, Jr.; Kenzie Krizmanich, Turner, Sr.; Jordan Bobek, Big Foot, Sr.; Sami Gonfiantini, Turner, Sr.; Reagan Watts, Parkview, Sr.; Abby Peterson, Big Foot, So.; Baily Kloepefer, Parkview, Sr.; Becca Smith, Parkview, Sr.

Player of the Year: Abbey Johnson, Brodhead

Honorable Mention

Big Foot: Kennedy Hehr, Sr.

Brodhead: Brooke Malcook, Sr.

Clinton: Kallie Inman, So.

Palmyra-Eagle: Maleny Neubauer, Jr.; Brittany Neuman, Jr.

Parkview: Abby Harnack, Sr.

Turner: Makenna Lauterbach, So.

Boys Soccer

First Team

Midfielders: Juan Mercado, Big Foot, Sr.; Kevin Garcia, Evansville, Jr.

Defenders: Heath Dillenbeck, Big Foot, Jr.; Denver Roberts, East Troy, Jr.; Dineth Gunawardena, Whitewater, Sr.

Goalie: Lars Larsen, Big Foot, Sr.

Utility: Peyton Townsend, Evansville, Jr.

Second Team

Midfielders: Lewis Kim, Edgerton, Jr.; Ryan Christens, Evansville, Sr.; Eder Lavariega, Big Foot, Jr.; Jake Walton, Whitewater, Sr.

Forwards: Brian Reyes, Whitewater, Sr.

Defenders: Owen Wagner, Evansville, So.; Michael Ferraro, Edgerton, Jr.; Thomas McManaway, Whitewater, Sr.

Goalie: Nic Blair, East Troy, Sr.

Utility: Vince Baxter, East Troy, Sr.

Honorable mention

Big Foot: Hamilton Smith, Sr.; Cory Shea, Sr.

East Troy: Max Oldenburg, Sr.; Jared Paullin, Sr.

Edgerton: Ryan Tronnes, So.; Donovan Cone, Jr.

Evansville: Kyle Roth, Sr.; Andy Forster, Sr.

Whitewater: Sergio Falcon, Sr.; Roberto Soto, Sr.

Girls Golf

First Team

Makenzie Suhr, Edgerton, So.; Sofi Gonstead, Clinton, Jr.

Second Team

Johanna Brown, Edgerton, Jr.; Hannah Miller, Turner, Sr.; Mali Kruckenberg, Edgerton, So.

Cross Country

First Team Boys

Evan Harding, East Troy, Sr.; Jacob Korf, Whitewater, Jr.; Benedict Gallagher, Evansville, So.; Jacob Smith, East Troy, So.

Second Team Boys

Alex Dias, Parkview, Sr.; Michael Hatter, Brodhead/Juda, Jr.; Nathan Fox, East Troy, So.; Tommy Schueller, Palmyra-Eagle, Jr.; Evan Spencer, Parkview, Jr.; Reuben Larson, Brodhead/Juda, Sr.

Honorable mention

Nate Ciabatti, Brodhead/Juda, Sr.; Tommy Larson, East Troy, Fr.; Jordan Laatz, Clinton, So.; Matt Mattingly, Whitewater, Sr.; Brice Enright, Clinton, Jr.; Ryen Hazzard, Edgerton, Fr.; Aidan Coburn, Whitewater, Fr.  

First Team Girls

Madison Desing, East Troy, Fr.; Ella Rondeau, East Troy, Fr.; Allisan Barrett, Whitewater, Jr.; Christina Nolting, East Troy, Fr.; Zanzie Demco, Big Foot, Jr.; Maddie Harding  Brodhead/Juda, Jr.

Second Team Girls       

McKenzie Fillner, Evansville, Fr.; Ava Schroeder, Evansville, Fr.; Antonia Bartolotta, Palmyra-Eagle, Jr.; Madison Rosin, East Troy, Sr.; Holly Pedersen, Palmyra-Eagle, Sr.; Nicole Tomomitsu, Whitewater, So.; Cora Purdue, Brodhead/Juda, Jr.

Honorable mention

Carissa Purdue, Brodhead/Juda, Fr.; Morgan Bartlett, East Troy, So.; Jackie Rosa, Palmyra-Eagle, Jr.

Friday, 11 November 2016 15:25

Badger High School football: Win and you're in

Written by

UPDATE: Final score, Franklin 35, Badger 14. Great season comes to an end.

KENOSHA -- Badger High School (12-0) enters the state semifinals for the second straight year and third time in five seasons when it takes the field tonight, Nov. 11, 2016, against top seeded Franklin at 7 p.m. at Kenosha Bradford.

Win, and the Badgers are in the WIAA Division 1 state championship game at 4 p.m. Nov. 18, 2016 in Camp Randall Stadium in Madison.

Badger previously lost 21-13 to Sun Prairie in a D1 semifinal in 2012 and then fell 28-14 to Waukesha West in a D2 semifinal last season.

This time around, Badger draws Franklin, who knocked off Milwaukee Marquette 45-23.

The Gazette recap for last week's 28-7 WIAA Division 1 semifinal victory over Middleton is HERE.

2016 Football State Championships

Thursday & Friday, Nov. 17-18
Camp Randall Stadium, Madison, Wis.

Thursday, Nov. 17

Div. 7:  10 a.m.
Div. 6:  1 p.m.
Div. 5:  4 p.m.
Div. 4:  7 p.m.

Friday, Nov. 18

Div. 3:  10 a.m.
Div. 2:  1 p.m.
Div. 1:  4 p.m.

Full-page commemorative posters will be included in the Nov. 13, 2016 Walworth County Sunday, honoring the Comets and Elks trips to the WIAA state soccer tournament.

Local2LocalC

Place An Ad

Placing an ad online is easy, just click here to get started!

Latest Jobs at Walworth County Careers

cvcanim
ADVERTISEMENT

afcp new
ADVERTISEMENT

paperchain new
ADVERTISEMENT

wfcp newADVERTISEMENT