CommunityShoppersLOGO
262.728.3424
WalCoSunday2016   StatelineNewsLogo2017   MessengerLogo2016
ADVERTISEMENT

Mobile daily schedule to the 2017 Walworth County Fair

Walworth County Fair

Aug. 30-Sept. 4, 2017

Mobile guide and schedule

Daily admission: Adult $10; Senior Wed., Thurs., Fri. $8; Junior 5-12 $5; Junior under 5 Free

Season passes: Adult $40 after Aug. 4, 2017, $25 before Aug. 4 in the fair office and online; Junior $15.

Order tickets online TAP HERE. 

Phone TAP HERE 262-723-3228

GPS directions: TAP HERE ON YOUR PHONE

LittlePigAds1

WEDNESDAY
AUGUST 30, 2017

MARSHALS' DAY

SENIOR CITIZENS DAY

62 & Older - $8

NORTH AMERICAN MIDWAY

ENTERTAINMENT MOONLIGHT MADNESS WRISTBAND

NOON -11 PM - $27

 8 a.m.        Open Judging — Farm Products — Horticulture Building

 8 a.m.        Swine Barrows Show — Swine Barn

 9 a.m.        Dog Obedience & Showmanship — Activity Center

 9 a.m.        Garden & Fruit Crops — Jr Exhibit Building

 9 a.m.        Jr Judging — Flowers — Jr Exhibit Building            

 9 a.m.        Open Judging — Antiques — Antiques Building

 9 a.m.        Open Judging — Flowers — Horticulture Building

 9:30 a.m.  Open Judging — Photography — Arts & Crafts Building

10 a.m.      Opening Ceremony — Honorary Marshals — Park Stage

10 a.m.      Cooking with Jonathan Mellor from Fiddlesticks Bistro — Learning Coop

11 a.m.      Beekeeping with Kristine Karlson — Learning Coop

12 p.m.      Ann Stewart & the Banjo Buddies Dixieland Trio — Park Stage

12 p.m.      Stamp'n Up with Laura Zaraza — Learning Coop

12 p.m.      Open Judging — Food — North Hall

12:30 p.m. Nick's Kids Show —  Kiddieland Stage

 1 p.m.        Styling Your Yard with Jennifer Hanson - owner of  Terra Yard Creations — Learning Coop

 1 p.m.        Dave Watson, Chainsaw Artist - Kiddieland

 1:30 p.m.  Woody's Barnyard Races — Kiddieland

 2 p.m.        Cooking with Rushing Waters Fishery — Learning Coop

 2 p.m.        Woody's Educational Wildlife Show - Kiddieland

 3 p.m.        Mike Schneider Polka Band — Park Stage

 3 p.m.        Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 3 p.m.        Story Time with the Fairest of the Fair — Learning Coop

 3:30 p.m.  Dave Watson, Chainsaw Artist - Kiddieland

 4 p.m.        Woody's Barnyard Races — Kiddieland

 4 p.m.        Pelt Class — Small Animal Barn

 4:30 p.m.  Woody's Educational  Wildlife Show - Kiddieland 

 5:30 p.m.  Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 6 p.m.        American Legion VFW Flag Ceremony — Grandstand

 6 p.m.        Walworth County Idol Semi Finals — Park Stage

 6 p.m.        Dave Watson, Chainsaw Artist — Kiddieland

 6:30 p.m.  Woody's Barnyard Races — Kiddieland

 6:30 p.m.  Adult Dairy Showmanship — Activity Center

 7 p.m.        PROFESSIONAL BULLS-N-BARRELS - Grandstand

 7 p.m.        Woody's Educational  Wildlife Show - Kiddieland

 7:30 p.m.  Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 8 p.m.        Dave Watson, Chainsaw Artist — Kiddieland

 8:30 p.m.  Woody's Barnyard Races - Kiddieland

LittlePigAds2

THURSDAY
AUGUST 31, 2017

SENIOR CITIZENS DAY

62 & Older - $8

NORTH AMERICAN MIDWAY

ENTERTAINMENT FAMILY DAY

1 ticket per person, per ride

NOON — 10 PM

 8 a.m.        Jr Judging — Beef — Activity Center

 8 a.m.        Jr Judging — Sheep — Sheep Barn

 9 a.m.        Jr Judging — Cavies — Small  Animal Barn

 9 a.m.        Open Judging — Arts &  Crafts — Arts & Crafts Building

 9 a.m.        Open Judging — Canned Goods — North Hall

 9 a.m.        Open Judging — Knitting — North Hall

 9 a.m.        Open Judging — Crocheting — North Hall

10 a.m.      Open Judging — Repurpose, Recycle, Reuse — North Hall

10 a.m.      From Bee Hive to Your Kitchen by Kristine Karlson — Learning Coop

11 a.m.      Flower Gardens by Andrea Clemens from Lovelight Flowers — Learning Coop

11 a.m.      Outstanding Senior, Friends of the Fair, Vendor, Exhibitor, and Century Farm Awards —           Park Stage

12 p.m.      ANTIQUE & STOCK TRACTOR PULL - Grandstand

12 p.m.      Stamp'n Up with Laura Zaraza — Learning Coop

12 p.m.      Jack Farina Big Band — Park Stage

12:30 p.m. Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 1 p.m.        Chainsaw Artist, Dave Watson — Kiddieland

 1 p.m.        Kid's Pedal Tractor Pull Registration — New Location — Carnival Area

 1 p.m.        Fairy Garden Demo by Pesche's Garden Center — Learning Coop

 1:30 p.m.  Open Judging - Woodworking - Arts & Crafts Building

 1:30 p.m.  Woody's Barnyard Races — Kiddieland

 2 p.m.        Kid's Pedal Tractor Pull —   New Location — Carnival Area

 2 p.m.        Woody's Educational Wildlife Show - Kiddieland

 2 p.m.        Milk Chugging Contest- Kiddieland Stage

 3 p.m.        Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 3 p.m.        Story Time with the Fairest of the Fair — Learning Coop

 3:30 p.m.  Chainsaw Artist, Dave Watson — Kiddieland

 4 p.m.        Woody's Barnyard Races — Kiddieland Stage

 4:30 p.m.  Senior Idol — Park Stage

 4:30 p.m.  Woody's Educational Wildlife Show — Kiddieland

 5:30 p.m.  Nick's Kids Show — Kiddieland

 6 p.m.        Dave Watson, Chainsaw Artist - Kiddieland

 6 p.m.        Walworth County Idol Finals — Park Stage

 6:30 p.m.  Woody's Barnyard Races — Kiddieland

 7 p.m.        BADGER STATE TRACTOR & TRUCK PULLS - Grandstand

 7 p.m.        Woody's Educational Wildlife Show - Kiddieland

 7:30 p.m.  Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 8 p.m.        Dave Watson, Chainsaw Artist - Kiddieland

 8:30 p.m.  Woody's Barnyard Races - Kiddieland

LittlePigAds3

FRIDAY
SEPTEMBER 1, 2017

CHILDREN'S DAY

SENIOR CITIZENS DAY

62 & Older - $8

NORTH AMERICAN MIDWAY ENTERTAINMENT RIDE

SURVIVAL WRISTBAND

NOON - 11 PM - $27

  8 a.m.        Open Judging - Sheep — Sheep Barn

 8:30 a.m.  Jr Judging -  Dairy Showmanship — Activity Center

 8:30 a.m.  SMILES Open Horse Show — Horse Arena — All Day

 9 a.m.        Open Judging — Clothing — North Hall

 9 a.m.        Open Judging — Home Furnishings — North Hall

 9 a.m.        Open Judging — Home Furnishings — Quilts — Wall Hangings — North Hall

10 a.m.      Draft Horse Halter Class — Draft Horse Arena

10 a.m.      Jr Judging  - Dairy — Activity Center

10 a.m.      Making Cream Puffs with     Lakeland Bakery — Learning Coop

10 a.m.      Meat Animal Sale — Wiswell Center

10:30 a.m. Jr Judging - Rabbit Showmanship — Small Animal Barn

11 a.m.      Water Features in Your Garden by Sean Gallaway — Learning Coop

11 a.m.      Adventures with Ma & Pa — Old World Artisan Village

12 p.m.      The Magic of Jim Mitchell — Park Stage

12 p.m.      Presentation by Wisconsin Farm Bureau Federation — Learning Coop

12:30 p.m. Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

12:30 p.m. Dueling Pianos — Picnic Shelter

1 p.m.         Dairy Auction/Miss Contest — Activity Center (Little Britches Contest to follow Supreme Champions)

 1 p.m.        Over-Wintering Your Flowers with Pesche's Garden Center — Learning Coop

 1 p.m.        Dave Watson, Chainsaw Artist - Kiddieland

 1 p.m.        Kid's Pedal Tractor Pull Registration - New Location - Carnival Area

 1:30 p.m.  Woody's Barnyard Races — Kiddieland

 2 p.m.        The Magic of Jim Mitchell — Park Stage

 2 p.m.        Woody's Educational Wildlife Show — Kiddieland

 2 p.m.        Pickle Eating Contest- Kiddieland Stage

 2 p.m.        Rabbits, Poultry, Goats Oh My! By 4-H Junior Leaders —        Learning Coop

 2 p.m.        Kid's Pedal Tractor Pull  New Location - Carnival Area

 2:30 p.m.  Dueling Pianos — Picnic Shelter

 2:30 p.m.  Jr Judging Non Rabbit Project — Small Animal Barn

 2:30 p.m.  Meat Sale of Champions — Wiswell Center

 3 p.m.        Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 3:30 p.m.  Dave Watson, Chainsaw Artist - Kiddieland

 4 p.m.        The Magic of Jim Mitchell — Park Stage

 4 p.m.        Jr Judging - Pet Class — Small Animal Barn

 4 p.m.        Woody's Barnyard Races — Kiddieland

 4:30 p.m.  Woody's Educational Wildlife Show — Kiddieland

 5 p.m.        Lake Geneva House of Music — Park Stage

 5:30 p.m.  Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 6 p.m.        Dave Watson, Chainsaw Artist — Kiddieland

 6:30 p.m.  Woody's Barnyard Races — Kiddieland

 7 p.m.        Woody's Educational Wildlife Show - Kiddieland

 7 p.m.        Rainbow Bridge — Park Stage

 7:30 p.m.  ALL STAR MONSTER TRUCKS — Grandstand

 7:30 p.m.  Nick's Kid Show — Kiddieland Stage

 8 p.m.        Dave Watson, Chainsaw Artist — Kiddieland

 8:30 p.m.  Woody's Barnyard Races — Kiddieland

LittlePigAds4

SATURDAY
SEPTEMBER 2, 2017

YOUTH IN AGRICULTURE DAY

NORTH AMERICAN MIDWAY

Midway Open NOON - 11PM

Grandstand show TAP HERE.

 8 a.m.        Jr Judging — Poultry — Poultry Barn

 8:30 a.m.  Boots & Saddle Open & Speed Show — Horse Arena

 8:30 a.m.  Jr Judging — Goats — Goat Barn

 8:30 a.m.  Open Judging - Dairy — Activity Center

 9 a.m.        Walenton's Speed Show — Outside Horse Arena

 9 a.m.        Jr Judging — Rabbit — Rabbit Barn

10 a.m.      The World of Soups with Kathleen Papcke — Learning Coop

10 a.m.      Cart/Hitch — Draft Horse Arena

11 a.m.      Collecting Seeds for Next Year with Heritage Flower Farm Mukwonago — Learning Coop

11 a.m.      Bubble Gum Blowing Contest — Kiddieland Stage

11 a.m.      Registration for Arm Wrestling Tournament — Wiswell Center

11:30 a.m. Ukulele Drake — Picnic Shelter

11:30 a.m. Strut Your Stuff Recipe Challenge — Old World Artisan Village

12 p.m.      Harness Races — Grandstand

12 p.m.      Arm Wrestling Tournament — Wiswell Center

12 p.m.      Stamp'n Up with Laura Zaraza — Learning Coop

12:30 p.m. The Amazing Farm Boys —Park Stage

12:30 p.m. Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 1 p.m.        Dave Watson, Chainsaw Artist — Kiddieland

 1 p.m.        Rooster Crowing Contest - Kiddieland

 1 p.m.        Soil Health by Jim Stute — Learning Coop

 1:30 p.m.  Woody's Barnyard Races - Kiddieland

 2 p.m.        Matthew Schroeder — Picnic Shelter

 2 p.m.        Blue Ribbon Art Auction — Arts & Crafts Building

 2 p.m.        Woody's Educational Wildlife Show — Kiddieland

 2 p.m.        Cupcakes with 4-H Junior    Leaders — Learning Coop

 2:30 p.m.  The Amazing Farm Boys — Park Stage

 3 p.m.        Story Time with the Fairest of the Fair — Learning Coop

 3 p.m.        Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 3:30 p.m.  Dave Watson, Chainsaw Artist — Kiddieland

 4 p.m.        Todd Donnelly — Picnic Shelter

 4 p.m.        Corn Eating Contest — Kiddieland Stage

 4 p.m.        Woody's Barnyard Races — Kiddieland

 4 p.m.        Open Judging - Beef — Activity Center

 4:30 p.m.  Woody's Educational Wildlife Show  — Kiddieland

 5 p.m.        Walworth County Cloggers — Wiswell Center

 5 p.m.        Andrus and the Mariners — Park Stage

 5:30 p.m.  Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 6 p.m.        Chainsaw Artist, Dave Watson — Kiddieland

 6:30 p.m.  Woody's Barnyard Races — Kiddieland

 7 p.m.        Woody's Educational Wildlife Show — Kiddieland

7:30 p.m.   MARTINA MCBRIDE – Grandstand

 7:30 p.m.  Georgia Rae Family Band — Park Stage

 7:30 p.m.  Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 8 p.m.        Dave Watson, ChainsawArtist — Kiddieland

 8:30 p.m.  Woody's Barnyard Races -Kiddieland

LittlePigAds5

SUNDAY
SEPTEMBER 3, 2017

FARM FAMILY DAY

NORTH AMERICAN MIDWAY ENTERTAINMENT

Midway Open NOON - 11 PM

 7:30 a.m.  Open Rabbit Show Registration — Tent near Small Animal Barn

 8:30 a.m.  Linn Youth Benefit Horse Show — Horse Arena

 9 a.m.        Walenton's Speed Show —          Outside Horse Arena

 9 a.m.        Open Judging - Goats — Goat Barn

 9 a.m.        Open Rabbit Show Judging — Tent near Small Animal Barn

 9 a.m.        Master Showmanship — Wiswell Center

 9:30 a.m.  Wool Fleece Contest — Sheep Barn

10 a.m.      Ecumenical Church Service — Park Stage

10 a.m.      "Winner, Winner, Chicken Dinner‚" How to Cut Up a Whole Chicken by John from Hometown Sausage & Lynn Lein from Yuppie Hill  Farm —     Learning Coop

10 a.m.      Hitch Class — Draft Horse   Arena

10:30 a.m. Chainsaw Artist, Dave Watson — Kiddieland

10:30 a.m. Registration for Classic Car & Tractor Parade — Grandstand

11 a.m.      Stop and Smell the Roses by Doug Amon — Learning Coop

11:30 a.m. Pastor Brad McClellan — Park Stage

11:30 a.m. Chainsaw Artist, Dave Watson — Kiddieland

12 p.m.      Classic Car & Tractor Parade (Draft Horse Parade to Follow) — Grandstand

12 p.m.      Sheep Lead In — Wiswell Center

12 p.m.      Fire Fly Glass Studio Demo — Learning Coop

12:30 p.m. Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 1 p.m.        Square Dancers — Picnic Shelter

 1 p.m.        DIY Studio in Elkhorn — Learning Coop

 1:30 p.m.  Potato Sack Races - Kiddieland

 1:30 p.m.  Woody's Barnyard Races — Kiddieland

 2 p.m.        Dairy Futurity Show — Activity Center

 2 p.m.        Woody's Educational Wildlife Show — Kiddieland

 2 p.m.        International Agriculture by 4-H Junior Leaders — Learning Coop

 3 p.m.        Woodcarving Auction to Benefit the Walworth County Fair Foundation — Park Stage

 3 p.m.        Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 4 p.m.        Woody's Barnyard Races — Kiddieland

 4:30 p.m.  Pie Eating Contest — Kiddieland Stage

 4:30 p.m.  Woody's Educational Wildlife Show - Kiddieland

 5 p.m.        2017 Fairest of the Fair Finals — Park Stage

 5 p.m.        Bankers Night — Wiswell Center

 5:30 p.m.  Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 6:30 p.m.  Jeannette King — Park Stage

 6:30 p.m.  Woody's Barnyard Races — Kiddieland

 7 p.m.        Woody's Educational Wildlife Show - Kiddieland

 7 p.m.        FOGHAT and BLUE OYSTER CULT — Grandstand I TICKETS

 7:30 p.m.  Eric Chesser — Park Stage

 7:30 p.m.  Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

 8:30 p.m.  Woody's Barnyard Races — Kiddieland

LittlePigAds6

MONDAY
SEPTEMBER 4, LABOR DAY

NORTH AMERICAN MIDWAY ENTERTAINMENT

LAST BLAST WRISTBAND NOON - 8PM - $25

 8:30 a.m.  Open Labor Day Horse  Show — Horse Arena

 8:30 a.m.  Horse Pulling Contest — Grandstand

10 a.m.      Bale Throwing Contest — Activity Center

10 a.m.     "Taste of Mexico‚" Hosted by Super Mercado America — Learning Coop

11 a.m.      Drill Team — Draft Horse Arena

11 a.m.      Spirit of the Lakes & Country Gentlemen — Park Stage

11 a.m.      Growing Your Veggies by Master Gardener Dave Mroch — Learning Coop

11 a.m.      Mini Bale Toss — Kiddieland

11:30 am   Fur & Feather Sale —Wiswell Center

12 p.m.      Intro to Stained Glass with Carol Dientenberg — Learning Coop

12:30 p.m. Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

1 p.m.         Styling Your Yard with Jennifer Hanson - owner of Terra Yard Creations — Learning Coop

1:30 p.m.   DEMOLITION DERBY — Grandstand

1:30 p.m.   Glenn Davis Trio — Park Stage

1:30 p.m.   Woody's Barnyard Races— Kiddieland

2 p.m.         Cream Puff Eating Contest — Kiddieland

2 p.m.         Woody's Educational Wildlife Show - Kiddieland

3 p.m.         Story Time with the Fairest of the Fair — Learning Coop

3 p.m.         Nick's Kids Show — Kiddieland Stage

4 p.m.         DEMOLITION DERBY — Grandstand

4 p.m.         Woody's Barnyard Races — Kiddieland

4:30 p.m.   4 on the Floor — Park Stage

4:30 p.m.   Woody's Educational Wildlife Show - Kiddieland

5 p.m.         Nick's Kids Show — Kiddieland

6 p.m.         Woody's Barnyard Races -Kiddieland

6:30 p.m.   DEMOLITION DERBY - Grandstand

Local2LocalC

Place An Ad

Placing an ad online is easy, just click here to get started!

Latest Jobs at Walworth County Careers

cvcanim
ADVERTISEMENT

afcp new
ADVERTISEMENT

paperchain new
ADVERTISEMENT

wfcp newADVERTISEMENT