CommunityShoppersLOGO
262.728.3424
WalCoSunday2016   StatelineNewsLogo2017   MessengerLogo2016
ADVERTISEMENT
Friday, 24 March 2017 10:15

Spring 2017 election: What's on the ballot in Walworth County school districts, cities and villages

Written by 

WALWORTH COUNTY SUNDAY -- The stage is set for the April 4 election with area voters choosing their representatives on municipal and school boards.

(Compete spring 2017 election coverage is HERE)

Here’s a look at what’s on the ballot in area school districts, cities and villages:

School districts

Big Foot Union High School District Board

school board, Walworth representative, one seat available

Kim Arntz (I)

Kristi Reierson

school board, Fontana representative, one seat available

Gretchen McCarthy

Burlington Area School District

school board, three seats available

Rosanne Hahn (I)

Susan Kessler

Peter Turke

Taylor Wishau

REFERENDUMS:

Question 1: Should the district be allowed to borrow no more than $68.3 million to construct and equip a new middle school on the Karcher Middle School site and make districtwide building and infrastructure improvements?

Question 2: Should the district be allowed to borrow no more than $11.7 million to construct and equip an additional gym and athletic space at the high school?

Question 3: Should the district be allowed to borrow no more than $14.4 million to construct and equip a new performing arts center?

Delavan-Darien School District

school board, town of Delavan representative, two seats available

no candidates on ballot

East Troy Community School District

school board, one seat available

Stephen Lambrechts (I)

Elkhorn Area School District

school board, two seats available

Scott Beatse (I)

Paul Martell

Jenny Ray

Fontana Joint 8 School District

school board, Fontana representative, one seat available

Thomas Labus (I)

school board, town of Walworth/town of Delavan representative, one seat available

Katherine Ketterhagen (I)

Geneva Joint 4 School District (Woods School)

school board, one seat available

Eric Chapman (I)

Genoa City Joint 2 School District (Brookwood Elementary, Brookwood Middle School)

school board, two seats available

Katie Coari

Jaye Tritz (I)

Lake Geneva-Genoa City Union High School District

school board, town of Linn representative, one seat available

Niki Ceisel (I)

school board, Lake Geneva representative, two seats available

Jeff Buntrock (I)

Patricia Wolter (I)

Lake Geneva Joint 1 School District

school board, one seat available

Barbara Dinan (I)

Linn Joint 4 School District (Traver School)

school board, two seats available

Dan Kundert (I)

Glen York (I)

Linn Joint 6 School District (Reek School)

school board, two seats available

Alex Palmer (I)

Chris Todd (I)

Mukwonago Area School District

school board, central region representative, one seat available

Douglas A. Schmidbauer

Jill Werner

school board, east region representative, one seat available

Telemachos P. Agoudemos (I)

Andrew Mahnke

school board, at-large representative, one seat available

Art Schneider (I)

Palmyra-Eagle Area School District

school board, three seats available

Mat Mecca

Matt Sockrider

Tara Walters-Bollmann (I)

Amy Wilde

Sharon Joint 11 School District

school board, one seat available

Stacey Sheppard (I)

Walworth Joint 1 School District

school board, one seat available

Richard M. Hildebrandt (I)

Whitewater Unified School District

school board, three seats available

Casey Judd (I)

Steve Ryan (I)

Gretchen Torres (I)

Williams Bay School District

school board, two seats available

Michael Anagnos

Kristi Granberg

Lynne Landgraf (I)

Karolyn Nelson

Cities

Delavan

District 1 alderman, one seat available

Ron Henriott (I)

District 2 alderman, one seat available

Christopher W. Phillips (I)

District 3 alderman, one seat available

Ryan J. Schroeder (I)

Elkhorn

District 1 alderman, one seat available

Richard Geaslen

Tim Shiroda

District 2 alderman, one seat available

Michael Kluck (I)

District 5 alderman, one seat available

Tom Myrin (I)

Lake Geneva

District 1 alderman, one seat available

Shari Straube

District 2 alderman, one seat available

John Halverson

Ted F. Horne (I)

District 3 alderman, one seat available

Rich Hedlund (I)

District 4 alderman, one seat available

Ken Howell (I)

Whitewater

District 1 alderman, one seat available

Carol McCormick

Patrick Wellnitz (I)

District 3 alderman, one seat available

Chris Grady (I)

District 5 alderman, one seat available

Stephanie Goettl (I)

at-large alderman, one seat available

Patrick Singer (I)

Villages

Bloomfield

village president, one seat available

Dan Aronson

Gary Grolle

village trustee, two seats available

Natalie Alvarez

Dan Aronson

Michael S. Brittain

Steven J. Doelder

Tom Moran

Vicki L. Nelson

Big Dave Nusberger

William Radwell Jr.

Darien

village president, one seat available

Kurt Zipp (I)

village trustee, three two-year seats available

Liz Baumann (I)

Jane Stiles (I)

Ken Truckey (I)

village trustee, one one-year seat available

Will Volmar Jr.

East Troy

village president, one seat available

Scott Seager

Randy Timms (I)

village trustee, three seats available

Alex Alger

Fredrick Douglass (I)

John Jacoby

Scott Seager (I)

Dusty Stanford (I)

Fontana

village president, one seat available

Pat Kenny (I)

village trustee, three seats available

Thomas McGreevy (I)

John O’Neill

Arvid Peterson (I)

Tom Whowell (I)

Genoa City

village president, one seat available

Bill Antti (I)

village trustee, two seats available

Joshua Rossmiller (I)

Phil Traskaski (I)

Mukwonago

village president, one seat available

Fred Winchowky (I)

village trustee, three seats available

Jim Decker (I)

Karl Kettner

Mark Penzkover (I)

Ken Werner (I)

Sharon

village president, one seat available

Mark Ruosch (I)

village trustee, three seats available

Michael Brooke (I)

Lawrence Diderich (I)

Pam Woodrich (I)

Walworth

village president, one seat available

Thomas Connelly Jr.

Ed Snyder

village trustee, three seats available

Daniel Banks

Pat McMahon

Daniel Mizialko

Richard Novak (I)

David Rasmussen (I)

Todd V. Watters

Williams Bay

village president, one seat available

William Duncan

village trustee, three seats available

James P. D’Alessandro

Robert J. Carlson

Marsha Engquist (I)

George F. Vlach (I)

Donald H. Weyhrauch

Local2LocalC

Place An Ad

Placing an ad online is easy, just click here to get started!

Latest Jobs at Walworth County Careers

Community Calendar

November 2017
S M T W T F S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

cvcanim
ADVERTISEMENT

afcp new
ADVERTISEMENT

paperchain new
ADVERTISEMENT

wfcp newADVERTISEMENT